A co je tohle zase za blbost? Řekla jsem si před skoro 5 lety v Kodani ve fantastickém bistru Grød. Tohle bistro je jednička přes kaše. Není se co divit, vločky, speciálně ovesné, mají v severských zemích, obzvláště v Dánsku, obrovskou tradici. Moje mladší dítě je nejspíš taky Dán, jeho nejoblíbenější pochoutkou jsou totiž ovesné vločky. Servíruje si je nejraději rozsypané po celém bytě. Ale ne, teď vážně, on opravdu s chutí a pravidelně chodí vyjídat suché ovesné vločky.
Sladkou ovesnou kaši už na blogu mám taky a u vás má obrovský úspěch!
Ale zpět do Kodaně do Grødu. Nadchnul mě strašně! Nejen nabídkou, ale hlavně tím, jak pracuje s „kaší“ jako s komplexním základem pro jakékoliv jídlo dne. No co vám budu, musela jsem si koupit kuchařku. Kuchařka už oběhla už dvakrát Prahu, protože ji každý chce půjčit, neb je dokonalá. Jsou v ní desítky sezónních kombinací. A jetak čtete, napadají vás další a další podle toho, co zrovna máte v lednici. Teď v lockdownu jsem už úplně znechucená každodenním vařením. Mám pocit, že jenom čistím lednici, vymýšlím, co nakoupit a uvařit, nakupuju, uklízím do ledničky, vařím, kontroluju zbytky v ledničce atakdále. Mno, není to jen pocit, je to realita. No a v tomhle rozpoložení jsem měla na návštěvě sestru a zdánlivě nic v lednici. „Udělej něco, co budou jíst děti,” říká. Odpovídám: „Chceš jíst špagety omaštěný máslem?” No a dopadlo to viz titulek. Nezní to příliš sexy. Ale OMG, je to mana!
Na 2 holčičí porce si připravte:
- hrnek a půl drcených ovesných vloček (1 hrnek je 240 ml)
- 2 hrnky ovesného mléka a 1 hrnek vody (lze jen 3 hrnky vody, nebo kombinujte vodu s kravským mlékem)
- 2 větší žluté cibule
- 1 střední cuketa nakrájená na stejně velké kostičky (ne moc malé, velikostně parťáci k růžičkám květáku, nechcete cuketu na konci rozblemcanou)
- 2 spojené drobných růžiček květáku
- olej nebo ghí na opékání zeleniny
- sůl a čerstvě mletý pepř podle chuti
- 2 lžíce strouhaného pecorina nebo parmazánu (lze vynechat)
- bylinky na posypání (lze vynechat)
- volské oko podle počtu strávníků (jen pro fajnšmekry)
Varuju předem, není to zdlouhavé vaření, ale pracujete ve 3 nádobách. Kaše je hotová raz dva, doporučuju její vaření nechat až na konec.
Jako první si oloupejte cibuli, nakrájejte ji na půlkolečka a dejte na pánev restovat, já použila jako podklad dvě lžíce ghí (celkem jsem ghíčkem posedlá, kdyby to jako nebylo jasný), lehce posolte. Cílem je zlatavá šťavnatá cibulka. Ne zčernalé tvrdé ohlozky. Hlídejte si ji a dejte jí cca 15–20 minut času a lásky. Kdyby to pořád vypadalo syrově, přiropte, ale pak hlídejte dvojnásob.
Na druhou pánev si dejte restovat na ghí nebo olej růžičky květáku a osolte (soli se taky kdovíjak nebojím). Až začne květák zlátnout (mělo by to být asi v půlce procesu, to jsem vám moc nepomohla, je mi to jasný), přidejte i na kostky nakrájenou cuketu. Občas promíchněte. A restujte a restujte, dokud květák nezměkne a nebude to mít celé hezkou barvu.
A už je čas na kaši. Do kastrůlku dejte vločky, tekutinu, osolte, opepřete a dejte vařit (já to na začátek ohulím, abych nečekala sto let, až začne vřít, pak stáhnu teplotu na polovinu a míchám, netrvá to déle než 5 minut). Přidejte do kaše přimíchejte pecorino, dolaďte konzistenci, chuť a servírujte.
Rozdělte na talíře, posypte restovanou zeleninou, případně i pecorinem a bylinkami a snažte se to do sebe neházet úplně horký. Není to zdravý.
Tip: Klidně byste i tu cibulku mohli restovat dohromady se zeleninou v jedné pánvi a ušetřit nádobí. Já ji ale radši dělám zvlášť, abych si mohla kontrolovat její chuť a konzistenci.
Bylinkový tip: Na obrázku mám kaše zasypanou koriandrem. Nepohrdla bych ani pažitkou, petrželkou nebo aktuálně teď na jaře sezónním medvědím česnekem s mladými kopřivami.
Všechny velikonoční recepty (i ty jarní) najdete pěkně pohromadě tady. KLIK.
Jee… Děkuji že pridavate dalsi recepty, vase stranky mam rada, muffiny jedine z muffinaria;) poctive se snazim se pred kuchtenim vzdy pripravit predem a vytahovat ingredience vcas predem;)
A tesim se dalsi varianty;)